Saradnja snaga Jugoslovenske vojske u otadžbini sa njemačkim i italijanskim okupatorom, kao i sa ustašama, toliko je dobro dokumentovana da je zaista neverovatno da postoje ljudi koji je negiraju.
Radi se o tome što smo bili ubeđeni da je to opštepoznata stvar, četnička kolaboracija sa italijanskim okupatorom, ne sanjajući da je veliki broj vas iskreno ubeđen da se radi o „komunističkoj propagandi“.
Ništa slično nije u pitanju. Saradnja četnika sa Italijanima u njihovoj okupacionoj zoni – koja se protezala čitavim južnim delom bivše Jugoslavije, od slovenačkih predela, preko dalmatinskih sa zaleđima, bosanskih i hercegovačkih do crnogorskih i kosovsko-metohijskih – nije nikada bila tajna niti je ikada skrivana od strane samih pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini.
To se nazivalo „legalizacija“ u kojoj je učestvovala čitava vrhuška „ravnogorskog“ pokreta, i za koju su svi znali, uključujući i Dragoljuba Mihailovića, koji ju je uostalom i podsticao dok god on ostaje čistog obraza.
Četnici i Italijani u Jablanici u Hercegovini 2. oktobra 1942 Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netPircio Biroli i Bajo Stanišić za vreme smotre četnika pred borbu, Crna Gora 1942. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netZetski četnički odred i Italijani u leto 1942. godine. (Desno od zastave stoji Jakov Jovović, komandant odreda). Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netČetnici i Nemci za vreme Pete neprijateljske ofanzive u Hercegovini 1943. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netČetnički vojvoda Rade Radić sa nemačkim generalom Štalom i nepoznatim domobranom tokom IV neprijateljsk ofanzive 1943. godine. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netČetnik Vukašin Marčetić sa ustaškom policijom u Banja Luci 1944. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netČetnički komandant Jakov Jovović sa svojim saradnicima i predstavnikom nemačke feldkomandature na Cetinju, jesen 1943. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netVojvoda Pavle Đurišić drži govor u Kolašinu u prisustvu guvernera Crne Gore Pircija Birolija. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netČetnički vojvoda Momčilo Đujić sa Italijanima i četnicima. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netNemački oficir, četnički komandant i ustaški gvardijan u Karinu kod Obrovca krajem 1943. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netItalijani i četnici u Jablanici 1943. godine. Foto: Znaci.net Foto: Znaci.netČetnici, domobrani i ustaše nazdravljaju potpisanom sporazumu. Levo, sa šubarom, Uroš Drenović. Sporazum je sklopljen u Mrkonjić Gradu 27. aprila 1942. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netČetnički komandant Rade Radić u društvu nemačkih oficira u Sitnici 1942. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netČetnici i nemački vojnici tokom pokušaja partizanskog proboja u Srbiju u proleće 1944. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netHercegovački četnici i nepoznati nemački oficir. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netČetnici Draže Mihailovića sa domobranima. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netNemci i legalizovani četnici u borbi protiv partizana. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netZajednička fotografija četnika i Italijana prilikom ubijstva sekretara sreskog komiteta SKOJ-a za Bar, Mila Orlandića i Danice Lekić, člana KPJ, dana 5. I 1943. god. u podnožju planine Rumije. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.netČetnici i Italijani negde u Jugoslaviji, 1942. Foto: Znaci.netFoto: Znaci.net
Jedna slika govori hiljadu riječi a bitno je da se prizna ono što je istina a ne negirati i prepravljati istoriju, ono što se desilo nemože se ispraviti, jedino da se nešto naučimo i da se zločini ne ponove opet.