Na poplavljenim područjima u Bosni i Hercegovini (BiH) sitacija je i dalje teška, ali je pod kontrolom. O razmerama štete dobro govore fotografije gradića Maglaja pre i posle kataklizme.

Pomoć stiže sa svih strana, a veliki broj dobrovoljaca i profesionalaca učestvuje u čišćenju, dezinfekciji i aktivnostima odbrane od novih plavljenja.

Iz Civilne zaštite Republike Srpske (RS) navode da se Šamac još uvek nalazi pod vodom, a da dubina na pojedinim mestima iznosi i do jedan metar, iako gradu više ne preti neposredna opasnost od poplava.

U toj opštini traje zbrinjavanje ljudi koji se još uvek nalaze u poplavljenom području.

Potrebni su svi oblici humanitarne pomoći, životne namirnice, lekovi, pitka voda, pumpe za ispumpavanje, isušivači kao i timovi za dezinfekciju, budući da je broj objekata zahvaćenih poplavom veliki.

Na području Bijeljine prikupljeno je 15 tona uginulih životinja (300 komada peradi, 72 svinje, 25 ovaca, 18 komada goveda i mnoštvo pasa i mačaka). Takodje je prikupljeno i odvezeno na deponiju 500 tona komunalnog i kabastog otpada.

Na delovima opštine koji nisu pod vodom vrši se ubrzano čišćenje i dezinfekcija, i dalje se strahuje od epidemija s obzirom na veliki broj uginulih životinja na ovom području, a stručnjaci čine sve da do toga ne dođe.


Ta poseta, kažu meštani, vratila im je nadu u dobre ljude koji ipak nisu zaboravili na njih u ovim teškim trenucima.

Na deonici magistralnog puta Maglaj – Doboj do daljnjeg je obustavljen saobraćaj. Granični prelazi Bosanski Šamac, Brčko i Rača zatvoreni su za saobraćaj.
IZVOR> BETA